Tyrkysová

01.07.2021

Tyrkysová barva je barvou uzdravení. 

 Její název je odvozen od posvátného kamene pro staré civilizace - tyrkysu. Tato směsice modré a zelené přináší štěstí a ochranu. Také představuje sebedůvěru, rovnováhu, komunikaci, radost a optimismus. 

Tyrkysová barva byla již populární ve starém Egyptě, kde jí můžeme najít třeba na hrobce faraonů a jejich šperků, v Persii byl tyrkysový talisman nošen pro ochranu před smrtí a Aztékové tyrkys používali při výrobě předmětů pro náboženské obřady. Velmi často jí také můžeme najít na vnější i vnitřní výzdobě velkých mešit v Íránu, střední Asii a Rusku. Přesto, že se jedná o velmi výraznou barvu, její užití v interiéru je překvapivě univerzální.

Tyrkysová má mnoho odstínů od nazelenalé až po více modrou, světlou nebo sytější. Podle Feng - Shui je barva spojována s prvky voda a dřevo. Dle tohoto rozdělení je vhodné barvu umístit do východní, jihovýchodní a severní části domu / bytu. Výborně ladí s dřevěnými doplňky, rostlinami a vodními prvky. Tyrkysová připomíná jasnou oblohu a moře. S kombinací bílé barvy získáme dojem pláže. ⛱ Světlejší odstíny působí klidně a relaxačně proto jsou vhodné do koupelen či ložnic, kde si rozumí s řadou dalších barevných odstínů. Není nutností použít tyrkysovou barvu pro výmalbu stěn, vhodné je jí použít jako doplněk nebo kus nábytku. Dodá šmrnc a navodí skvělou atmosféru !

Kam tyrkysovou určitě ne je v jižní části domu, kde by dle feng-shui měl dominovat prvek ohně. To samé platí i pro jihozápadní část. Sem je lepší volit barvy země. Pro své relaxační účinky, se nedoporučuje použít tyrkysovou barvu do sportovních areálů, posiloven a všude tam, kde je třeba podpořit fyzickou energii.