Šedá

12.05.2021

Šedá barva je symbolem všednosti, obyčejnosti a průměrnosti. Jedná se o achromatickou barvu, takže někde mezi černou a bílou.

Tato barva je jedna s nejuniverzálnější barev ve spektru. Zároveň se jedná o přirozenou barvu některých materiálů, jako je například kámen, nebo beton. Věděli jste, že šedá byla původně barvou která reprezentovala nebarvenou a neupravenou vlnu a proto jí nepovažovali za barvu ? 

Navzdory negativním symbolikám, je šedá barva považována za královnu všech barev. Proč ? Protože šedá jako jedna z mála dovolí všem ostatním barvám vyniknout. Každá barva vedle šedé je tak více zářivější než kdekoliv jinde.

Šedá je prostě in ! Doba, kdy šedá v interiéru vypadala smutně a depresivně jsou dávno pryč.

Její další kouzlo spočívá v tom, že se dá použít opravdu jakkoliv - od výmalby, přes nábytek až po doplňky a vždy to bude vypadat skvěle. Nejčastěji je spojována v interiéru se skandinávským stylem nebo stylem hygge. Odstíny šedé s kombinací bílé či černé, doplněné o jemné pastelové barvy se tak stávají novým trendem interiérů a dá se říct i jejich základem.

Kombinací světlých odstínů šedé můžete místnost pocitově ochladit, naopak tmavé tóny místnost pocitově oteplí.

Skvěle se hodí k pastelovým barvám a to hlavně k růžové, tato kombinace se pak nejčastěji objevuje v dívčích pokojíčkách. Pokud naopak použijete zemité barvy s šedou, vnesete do interiéru kousek přírody. Skvěle bude fungovat se dřevem.

A kam šedou barvu použít ? Zde se meze nekladou ! Hodí se do každé místnosti ve které chceme trochu elegance a čistoty.

Jedno pravidlo přeci jen platí : pokud se chystáte na výmalbu, nepoužívejte na všechny stěny stejné odstíny. Kombinujte barvy a nechte díky šedé rozzářit. 

Díky ní se určitě rozzáříte i Vy!