Růžová

29.04.2021

Tato barva je symbolem lásky, něhy, jemnosti a romantiky. Je označována jako barva srdce a jedná se o nejznámější pastel červené. 

Mylně se domníváme, že růžová je barvou pouze pro něžné ženské pohlaví. Naopak ! Růžová byla po staletí barvou mužů. Byla označována jako válečná barva - barva boje a síly.
V minulosti vznešení chlapci, ale i dospělý muži nosili růžové obleky. Důvodem bylo, že růžová je rozhodnější a výraznější a proto je vhodnější pro chlapce / muže.
Naopak modrá barva je jemnější a elegantnější, proto je hezčí pro dívky / ženy.
Dříve tedy obecně platilo, že růžová je pro chlapce a modrá pro dívky.
Dokonce i Ježíš jako dítě nikdy nebyl zobrazený v modré barvě. Zlom nastal po druhé světové válce, kdy více faktorů nahrálo tomu, že růžová se stala především ženskou barvou. 

Do interiérů jsou odstíny růžové velmi vhodné. Mnohdy jsou tak světlé a jemné, že je nepovažujeme ani za růžovou. Pokud si netroufáte na výmalbu celé stěny, nebo na růžovou sedací soupravu, šáhněte například po růžových doplňcích, které dokáží navodit v prostoru příjemnou atmosféru. 

Použití v kuchyni či jídelně, není vůbec špatný nápad. Růžová podporuje chuť k jídlu, stimuluje žaludek a podporuje trávení. Také ale zvyšuje chuť na sladké, takže to rozhodně s touto barvou nepřehánějte. 

Jelikož je jedná o barvu romantickou, přímo se nabízí tuto barvu použít v ložnici. Kombinujte ji především s neutrálními odstíny.


Nejoblíbenější kombinace růžové je s šedou barvou. Sytě růžová se skvěle hodí k tyrkysové nebo tmavě modré barvě. Nejoblíbenějším odstínem se však stává starorůžová, která působí elegantním dojmem a hodí se do každého interiéru bez ohledu na věk