Oranžová

19.04.2021

Oranžová barva je symbolem optimismu, mládí a radostí ze života.
Je to pozitivní a energetická barva, která v nás probouzí chuť do nového dne a přináší do našich domovů radost a teplo. Velmi často nám připomíná západy slunce nebo podzimní čas. 

Spojuje červenou a žlutou barvu. Jedná se o signální barvu změn, podívejte se třeba na semafor.

Tato barva má pozitivní vliv na naše zdraví. Staré kultury věřily, že oranžová barva nám dodává energii a dokáže léčit plíce. V Indii je oranžová symbolem hinduismu a do této barvy se také oblékají buddhističtí mniši. 

Oranžová barva má vysokou světelnou odrazivost, proto jí můžeme použít i do menších místností. Pocitově dokáže ohřát prostor až o 4 stupně! Takže ideální volba pro ty, kterým je neustále zima nebo mají místnost situovanou na sever.

Jelikož tato barva podporuje kreativitu, je vhodné použít jí do pracoven, kanceláří či dětských pokojíčků. Neváhejte jí ani použít v místnosti, která slouží pro cvičení jógy nebo posilovny. 

Nejčastěji můžeme oranžovou vidět v obývacím pokoji. Zkuste třeba místo výmalby, použít barvu v podobě výrazné sedací soupravy či křesla. Pokud by se Vám to zdálo příliš, oranžové polštáře a dekorace budou skvělou volbou.

Oranžová také podporuje chuť k jídlu. Tohle může být však trochu nebezpečné pokud se chystáte držet dietu. 

Oranžová barva má mnoho odstínu, které se dají dobře kombinovat. Díky tomu si můžete vybrat přesně ten, který ve Vás probudí potřebnou energii.