Hnědá

14.02.2021

Modrá barva přináší mír, spokojenost, symbolizuje něhu, věrnost a důvěru.  Je to neutrální barva, barva země, která v nás vyvolává pocit souznění s přírodou a přírodními materiály. 

I když tato barva neodráží téměř žádné světlo navozuje v nás pocit klidu, pohody, bezpečí a jistoty. 


Hnědá je barva trpělivých, pokorných a vzdělaných lidí, kteří stojí pevně nohama na zemi a umí dobře hospodařit s penězi.

V interiérech se hnědá barva velmi často nachází na podlahách, protože je zároveň symbolem stability, stálosti, člověk má při jejím použití na podlaze pocit bezpečí.
A přesně tyto pocity si s domovem chceme spojovat. 

Hnědá barva patří k neutrálnějším, elegantnějším a decentnějším barvám. Existuje široká škála odstínů hnědé barvy a téměř všechny můžeme do svých interiérů použít.
Ve světlých a teplejších odstínech je vhodná do místností, v nichž chceme vytvořit příjemnou atmosféru. Tmavé odstíny obecně mohou prostor opticky zmenšit.

Na stěny je lepší volit světlejší odstíny hnědé barvy, tmavou využít hlavně na podlahy nebo doplňky, jako je například nábytek.

Nedoporučuje se do dětských pokojů. Pro malé děti je totiž těžce identifikovatelná a nerozvíjí jejich vnímavost a představivost. U dětí je vhodná jen jako doplněk na různých plyšových hračkách nebo na masivním dřevěném nábytku. 

Ideální kombinaci hnědé je s šedou, bílou a béžovou barvou. Nemusíte se bát ani kontrastní kombinace hnědé s modrou, červenou nebo žlutou barvou.

Dejte ale pozor na to, že pokud to s hnědou barvou přeženete, nebo ji špatně nakombinujete, pak může její přemíra působit nudně, fádně a depresivně.